Czy wiecie, że w naszym umyśle także mamy FILTR SPAMU?

Wszelkie informacje i wrażenia zmysłowe, które odbiera nasz mózg, przechodzą przez dwa filtry: wczesny, który po prostu blokuje i drugi, który decyduje czy informacja lub bodziec jest na tyle istotny aby trafić do naszej świadomości. 
Dzięki temu pierwszemu filtrowi możemy się skupić. To on powoduje, ze nie rozprasza nas każdy szmer, kichnięcie czy chociażby tykający w tle zegar. To filtr, który odrzuca docierające do nas bodźce, gdy są wciąż takie same. Pożytek z funkcji takiego wczesnego filtrowania, jest zatem oczywisty!

A jak przekłada się to na naukę?
Okazuje się, że informacje przekazywane w nudny, jednostajny, monotonny sposób nie absorbujący naszej uwagi po prostu mają dużo mniejsze szanse przejścia przez “filtrującą bramkę”. ⛔ Nasz mózg jest w takich sytuacjach rozproszony i nie skoncentrowany na treściach, które mają do niego trafić. To zmniejsza znacząco wydajność w pracy ale także w uczeniu się.

Jakie czynniki zatem powodują, że nasz mózg dużo chętniej zaakceptuje pojawiające się informacje?

Jednym z nich jest ZMIENNOŚĆ🚀 To dzięki różnorodności bodźców dane informacje nas zaciekawiają i kierujemy na nie naszą uwagę. Dlatego właśnie tak ważne jest dobieranie aktywności o zmiennym charakterze. 
W środowiskach pracy znaną techniką zarządzania czasem, a także swoją koncentracją i uwagą jest technika ‘Pomodoro’,🍅 która właśnie opiera się na czasowych zmianach aktywności, w celu utrzymania długotrwałej wydajności i koncentracji.

A w klasie? 
Dobry nauczyciel wie, że aby zadbać o sprawny i efektywny proces nauczania bardzo ważna jest różnorodność zadań i aktywności. Kluczem jest zatem takie urozmaicenie i skomponowanie zajęć aby podtrzymać uwagę uczniów skupioną na danym temacie. Dlatego w nauce angielskiego wykorzystujemy całą masę ćwiczeń, gier i gadżetów🤸, które mają na celu zainteresować, zaskoczyć a czasem rozbawić naszych uczniów. A wszystko po to, żeby ominąć ‘filtry antyspamowe’ 😉 No, może także aby dodać element pozytywnego nastawienia… ale o emocjach i uczeniu się innym razem.

📌📌📌Na zdjęciu materiał z naszych zajęć z 11-latkami. Czas Present Simple jest o wiele ciekawszy gdy możemy oglądać piękne zdjęcia fotografów National Geographic i to o nich mówić!