Istnieją metody, które pomagają usprawnić i przyspieszyć naukę czytania u dzieci. W tym odcinku “Pytanie na śniadanie” opowiadaliśmy o nauce języka czytania w języku polskim. Zwróciliśmy uwagę na to, że warto przede wszystkim poczekać na gotowość dziecka do nauki czytania, obserwować, czy zaczyna interesować się literkami i tekstem aby dopiero wtedy rozpocząć przygodę z pierwszymi słowami i zdaniami. A jak to jest w języku angielskim?

Z doświadczenia wiemy, że nauka czytania w języku angielskim może sprawiać trudność. W przeciwieństwie do języka polskiego tu wyrazy nie są czytane dokładnie literka po literce. Zapis słowa często różni się znacznie od jego wymowy. Jak zatem pokierować nauką czytania po angielsku tak aby nie była dla dziecka frustrująca? Na szczęście mamy na to sprawdzone sposoby:

  1. Najpierw mówienie. – Naszą podstawową zasadą jest to aby dziecko najpierw osłuchało się z danym wyrazem, lub zdaniem zanim zobaczy je w formie tekstu. Tak samo dzieje się w języku ojczystym. Najpierw osłuchujemy się i uczymy się mówić, dopiero potem integrujemy to co poznaliśmy z formami pisanymi.
  2. Metoda globalna. – To metoda czytania całych słów oraz zdań polegająca na zapamiętaniu formy graficznej całości, czyli całego zdania lub wyrazu zapisanego na karcie. W przypadku nauki czytania w języku angielskim to metoda na skróty, dzięki której dziecko nie literuje wyrazu i nie utyka na trudnościach związanych z inną pisownią i wymową.
  3. Poczekaj na gotowość, ale nie za długo 😉 – czytanie w języku angielskim wprowadzamy na kursach Teddy Eddie na etapie zerówki. To ważne, bo jeszcze wtedy dziecko nie koncentruje się tak bardzo na literowaniu wyrazów co wymusza niejako szkolna nauka w pierwszej klasie. Dzięki temu nauka czytania idzie dużo sprawniej i nie jest frustrująca.

Chcesz obejrzeć naszą rozmowę w “Pytanie na śniadanie”?

Zapraszamy tu: https://pytanienasniadanie.tvp.pl/56692536/nauka-czytania?fbclid=IwAR30QD0TCATlsbkj4PNr4bZRYDK6V92AZvqbMVv8Jv78Yd_0Uu9mK8pkIO8