Jak nauczyć dziecko czytać? – TVP2

luty 2022

Istnieją metody, które pomagają usprawnić i przyspieszyć naukę czytania u dzieci. W tym odcinku „Pytanie na śniadanie” opowiadaliśmy o nauce języka czytania w języku polskim. Zwróciliśmy uwagę na to, że warto przede wszystkim poczekać na gotowość dziecka do nauki czytania, obserwować, czy zaczyna interesować się literkami i tekstem aby dopiero wtedy rozpocząć przygodę z pierwszymi słowami i zdaniami. A jak to jest w języku angielskim?

Z doświadczenia wiemy, że nauka czytania w języku angielskim może sprawiać trudność. W przeciwieństwie do języka polskiego tu wyrazy nie są czytane dokładnie literka po literce. Zapis słowa często różni się znacznie od jego wymowy. Jak zatem pokierować nauką czytania po angielsku tak aby nie była dla dziecka frustrująca? Na szczęście mamy na to sprawdzone sposoby:

  1. Najpierw mówienie. – Naszą podstawową zasadą jest to aby dziecko najpierw osłuchało się z danym wyrazem, lub zdaniem zanim zobaczy je w formie tekstu. Tak samo dzieje się w języku ojczystym. Najpierw osłuchujemy się i uczymy się mówić, dopiero potem integrujemy to co poznaliśmy z formami pisanymi.
  2. Metoda globalna. – To metoda czytania całych słów oraz zdań polegająca na zapamiętaniu formy graficznej całości, czyli całego zdania lub wyrazu zapisanego na karcie. W przypadku nauki czytania w języku angielskim to metoda na skróty, dzięki której dziecko nie literuje wyrazu i nie utyka na trudnościach związanych z inną pisownią i wymową.
  3. Poczekaj na gotowość, ale nie za długo 😉 – czytanie w języku angielskim wprowadzamy na kursach Teddy Eddie na etapie zerówki. To ważne, bo jeszcze wtedy dziecko nie koncentruje się tak bardzo na literowaniu wyrazów co wymusza niejako szkolna nauka w pierwszej klasie. Dzięki temu nauka czytania idzie dużo sprawniej i nie jest frustrująca.

Chcesz obejrzeć naszą rozmowę w „Pytanie na śniadanie”?

Zapraszamy tu:

Monika Ufel

Założycielka szkoły i dyrektor metodyczny, lektorka języka angielskiego, certyfikowana lektorka i opiekun programów metody Teddy Eddie i Savvy Ed.

Inne wpisy, które mogą Cię zainteresować

Dziecko uczy się języka – TVP2

Dziecko uczy się języka – TVP2

Naukowcy wskazują, że mózg dziecka jest najbardziej chłonny między pierwszym a trzecim rokiem życia. Swoistą plastyczność zachowuje natomiast do mniej więcej dziesiątego roku życia. Jest to więc doskonały czas na to, aby wprowadzić w jego życie drugi, obcy język. Daje...

czytaj dalej
WAKACJE, czyli jak doładować dziecięcą motywację

WAKACJE, czyli jak doładować dziecięcą motywację

Nareszcie! Za chwilę wyjazd i wreszcie beztroskie dni! To czas kiedy część z nas wyjeżdża za granicę i gdzieś pomiędzy plażą i zwiedzaniem pojawia się moment i potrzeba na komunikację w innym języku, najczęściej angielskim. Ale dziś nie o nas, dorosłych mowa, lecz o...

czytaj dalej
Efektywna nauka języka a filtr spamu

Efektywna nauka języka a filtr spamu

Czy wiecie, że w naszym umyśle także mamy FILTR SPAMU? Wszelkie informacje i wrażenia zmysłowe, które odbiera nasz mózg, przechodzą przez dwa filtry: wczesny, który po prostu blokuje i drugi, który decyduje czy informacja lub bodziec jest na tyle istotny aby trafić do...

czytaj dalej

Zbuduj z nami językową pewność siebie Twoją lub Twojego dziecka.

JUŻ TRWAJĄ ZAPISY! ZAREZERWUJ MIEJSCE!

Szanowni Państwo,

Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych.

Administratorem Danych Osobowych jest Friday English Sp. z o. o. z siedzibą przy ul. Szkolna 4, 05-092 Łomianki, NIP: 1182152229, REGON: 368108703, KRS: 0000690028. Informujemy, że pozyskane dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie w celu, dla którego zostały nam udostępnione. Podanie danych jest całkowicie dobrowolne, jednakże ich niepodanie może uniemożliwić osiągnięcie celu. Informujemy o prawie dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawie do przenoszenia danych, prawie do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania oraz o prawie wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych w przypadku stwierdzenia, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016. Informujemy, że na naszych stronach używamy technologii, takich jak pliki cookie, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści oraz analizowania ruchu na stronach i w Internecie.  Szczegółowe informacje na temat przetwarzania danych osobowych, w tym realizacji przysługujących praw znajdują się w Polityce prywatności.